Gres
Podłoga w domu, na tarasie czy balkonie to istotny element wykończeniowy. Stojąc przed wyborem materiału, który zostanie zastosowany jako pokrycie posadzki, powinniśmy zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy – na aspekcie wizualnym, a może na funkcjonalności? Na szczęście teraz bez problemu obie te ważne cechy można połączyć! Płytki podłogowe z gresu to idealne rozwiązanie zarówno do łazienki, salonu lub kuchni, jak i na balkon czy taras. Bogata oferta pozwoli na dopasowanie płytek do każdego stylu.

 

 

 

 

 

 

 

Płytki podłogowe – jak wybrać najlepsze dla nas płytki

Myśląc nad wyborem płytek podłogowych, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych spraw. Pierwszą kwestią jest miejsce, w którym mają zostać położone płytki. Wiele płytek ma określone właściwości, które decydują o ich przeznaczeniu. Oczywiście, na rynku możemy także spotkać kafelki, które sprawdzą się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Wybór płytek podłogowych to decyzja, która warunkowana jest także ich aspektem wizualnym. Chyba każdemu zależy, aby wystrój wnętrza nie był przypadkowy, lecz wyglądał spójnie i estetycznie. Na szczęście oferta pod tym względem jest bogata, szczególnie jeśli rozważamy płytki z gresu. Mnogość wzorów i kolorów może przyprawić o ból głowy.

Chyba najważniejszą sprawą przy wyborze płytek podłogowych są ich właściwości. Chodzi tu głównie o odporność na uszkodzenia i na oddziaływanie warunków atmosferycznych, łatwość w czyszczeniu oraz bezpieczeństwo użytkowania.

płytki

Dlaczego zdecydować się na gresowe płytki podłogowe – właściwości gresu

Jeśli poszukujemy płytek, które sprawdzą się zarówno na tarasie, jak i w domu, to powinniśmy bliżej przyjrzeć się gresowym płytkom podłogowym. Gres to rodzaj płytek ceramicznych, który jest produkowany z kamionki szlachetnej (mieszanka szamotu, gliny i minerałów). Wypalany jest w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu zawdzięcza swoją niesamowitą wytrzymałość. Płytki z gresu cechuje wysoka klasa ścieralności, co przydaje się przy wzmożonym ruchu. Co więcej, gres charakteryzuje się niską nasiąkliwością, a to oznacza, że nie ma przeszkód, by wyłożyć nim podłogę w łazience, gdzie podłoże jest narażone na częsty kontakt z wodą. Płytki te zazwyczaj odznaczają się antypoślizgowością, co również przydaje się w łazience, kuchni czy na tarasie. Ponadto podłogowe płytki z gresu są mrozoodporne i świetnie radzą sobie ze stale zmieniającymi się warunkami pogodowymi – wysokie czy niskie temperatury, promienie UV, wiatr, który nawiewa ziarenka piasku na taras itp.

posadzka

Możliwości aranżacyjne płytek podłogowych – szeroka oferta płytek ceramicznych z gresu

Płytki z gresu są uwielbiane przez projektantów wnętrz, gdyż dają duże możliwości aranżacyjne. Bez trudu można dopasować płytki do konkretnego stylu pomieszczenia czy balkonu i tarasu. Często wybieranymi płytkami są te imitujące drewno czy kamienie naturalne, np. płytki do złudzenia przypominające marmur. Przez ostatnie lata bez wątpienia królowały płytki podłogowe drewnopodobne do złudzenia przypominające prawdziwe deski. Dużą zaletą płytek z gresu jest także szeroka oferta rozmiarów kafli oraz ich kształtów. Szczególnie popularne są kafelki wielkoformatowe (np. 60 × 60 cm), które jednocześnie pasują do łazienki, kuchni czy przedpokoju i salonu. Warto zaznaczyć, że płytki z gresu mają różne wykończenia powierzchni. Spotkamy gres polerowany, satynowy i matowy. Te pierwsze wyglądają niczym gładka lustrzana tafla. Utrzymanie tego efektu wymaga nieco częstszej pielęgnacji podłogi – należy pamiętać o impregnowaniu płytek. Nieco łatwiej sprawa wygląda w przypadku płytek satynowych i matowych. Warto również zapoznać się z ciekawą alternatywą wykończenia powierzchni gresu, a mianowicie z płytkami lapatto.

Jeśli nadal szukasz odpowiedniego materiału na podłogę do swojego domu, zdecydowanie weź pod uwagę gresowe płytki podłogowe. Ich cena nie jest wygórowana, a oferta jest naprawdę szeroka – każdy znajdzie odpowiednie dla siebie rozmiary, kolory i wzory płytek.

Artykuł powstał przy współpracy z https://klink.pl/