Spis treści

papierosy
Według badań CBOS przeprowadzonych w 2019 roku, po papierosy regularnie sięga aż 21% dorosłych polaków, podczas gdy 5% pali okazjonalnie. Przemysł tytoniowy nie narzeka zatem na brak klientów i odnotowuje przerażające zyski, kosztem zdrowia milionów osób na całym świecie. Co warto wiedzieć o papierosach i dlaczego warto rzucić palenie? Sprawdźmy to!

 

 

 

 

 

 

 

 

Co mają w sobie papierosy?

Skład papierosów jest olbrzymi. Na obecną chwilę możemy wyróżnić ok. 4 tysiące substancji różnego pochodzenia – w tym 40 o działaniu rakotwórczym. Pośród nich wyróżnić możemy np. polon, który jest 5 milionów bardziej szkodliwy niż znany wszystkim cyjanowodór. Warto uwzględnić na tej liście również arsen, DDT oraz butan.

Co gorsza producenci papierosów nie informują swoich klientów o kompletnym składzie wyrobów tytoniowych. Palenie papierosów przypomina więc nieco kurację przeprowadzoną na szczurach doświadczalnych. Niestety eksperyment nie wychodzi za dobrze i każdego roku na choroby wywołanie paleniem tytoniu umiera nawet 7 milionów osób na całym świecie – w tym 600 tysięcy to tzw. bierni palacze.

 

Wpływ dymu tytoniowego na zdrowie

Palenie papierosów niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Co gorsza nałóg ten jest niezwykle trudny do zwalczenia i 95% osób, które próbowały rzucić palenie, z powrotem do niego wróciło. Jakie szkody wyrządza dym tytoniowy w naszym organizmie? W pierwszej kolejności cierpią na tym nasze paznokcie oraz zęby. W konsekwencji palenia może rozwinąć się paradontoza, czyli poważna choroba jamy ustnej.

Ogromne spustoszenie dym tytoniowy sieje w płucach palaczy, którzy mogą spodziewać się takich schorzeń jak rozedma płuc, astma oskrzelowa czy też zapalenie oskrzeli. W skrajnych przypadkach dym tytoniowy przyczynia się do rozwoju gruźlicy.

 

Papierosy to obciążenie dla środowiska!

Skrajnie niekorzystny wpływ na zdrowie palaczy, jaki mają papierosy, to nadal nie wszystko. Okazuje się, że niedopałki papierosów stanowią dosyć spore zagrożenie również dla środowiska. Mówiąc niedopałki mamy na myśli filtry papierosowe, które wykonane są z octanu celulozy. Niestety substancja ta praktycznie nie ulega biodegradacji i zostaje w środowisku przez bardzo długi czas.

Ciekawostką może być fakt, że obecnie dąży się do całkowitego zlikwidowania tego nałogu w Polsce do roku 2030. Patrząc jednak na statystyki ciężko uwierzyć, jakoby miało to spore szanse w realizacji.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Joblife.pl.