Spis treści

Promieniowanie podczerwone
Technologia promieniowania podczerwonego wykorzystywana jest od wieków. Początkowo swoje zastosowanie znalazła w wojsku w celu nawigacji i namierzania. W dzisiejszych czasach promieniowanie podczerwone jest głównie alternatywną formą ogrzewania, ale nie tylko. Promienie podczerwone działają korzystnie na nasze stawy, pomagają w procesach rehabilitacyjnych i poprawiają krążenie krwi, więc chętnie wykorzystywane są w medycynie.

 

 

 

 

Promienniki podczerwieni – ogrzewanie do domu

Promieniowanie podczerwone w formie ogrzewania sprawdza się znacznie lepiej niż tradycyjne metody grzewcze. Warto tylko pamiętać, że nie mówimy o głównym ogrzewaniu w domu, a o dodatku do niektórych pomieszczeń. Promienniki podczerwieni jako główne ogrzewanie w domu to rozwiązanie nieekonomiczne, a w zimę mogłoby się przyczynić do słabo nagrzanego domu. Jak więc jest z tymi promiennikami i czemu nie mogą być stosowane samodzielnie? Odpowiedź jest prosta – chodzi przede wszystkim o sposób działania promienników podczerwieni. Ich działanie ma sens dopiero w momencie, gdy ktoś przebywa w danym pomieszczeniu. Promienniki ogrzewają osoby, przedmioty i posadzki w swoim otoczeniu, więc włączamy je, gdy wchodzimy do pomieszczenia. Komfort cieplny odczuwamy niemalże od momentu włączenia urządzenia. Promienniki sprawdzą się w łazience, garażu czy na tarasie. W łazience komfort cieplny jest niezwykle ważny, relaks po ciężkim dniu czy szybki prysznic w zimnym pomieszczeniu to żadna przyjemność. Wiadomo, że przy tradycyjnych metodach grzewczych, aby uzyskać ciepło, należy odpowiednio wcześniej nagrzać pomieszczenie. Jednak z doświadczenia wiemy, że nie zawsze jest taka możliwość. Z tego względu warto rozważyć zakup promienników do swojego domu i cieszyć się ciepłem w maksymalnie krótkim czasie.

article thumb4

Podobnie sytuacja wygląda w garażu. Tam przeważnie nie ma możliwości zamontowania innego ogrzewania. A co, jeśli w środku zimy najdzie nas ochota na majsterkowanie? Dzięki promiennikom efekt ciepła mamy natychmiast, bez znaczenia jaka temperatura jest na zewnątrz.

Innym miejscem, które jest wyzwaniem, jeśli chodzi o dobór ogrzewania, to taras. Najczęściej na tarasie montowane były kominki, jednak takie rozwiązanie niesie za sobą więcej wad niż zalet. Aby utrzymać ogień w kominku, konieczne jest regularnie dokładanie. To wiąże się z większym zużyciem drewna czy węgla, więc ze znacznie wyższymi kosztami. A oprócz tego, zamiast spokojnie spędzić czas ze znajomymi przy stole, trzeba często wstawać i dokładać do ognia. Z takich kominków często wylatywał dym, który nie umilał czasu spędzanego na dworze. Promienniki podczerwieni na tarasie eliminują wszystkie wyżej wymienione sytuacje. Dodatkowo są bezpieczne dla ludzi, więc bez obaw możemy stosować je przy osobach starszych i małych dzieciach.

Bogata oferta promienników pozwala na wybranie urządzenia idealnego na każdy taras. Na tarasy o mniejszej powierzchni polecamy promienniki wiszące, które montuje się za pomocą specjalnych uchwytów do sufitu bądź ściany. Posiadaczom większych tarasów polecamy promienniki stojące, zajmują one sporo przestrzeni, więc warto mieć to na uwadze podczas zakupu. Jednak ich zaletą jest to, że możemy ustawić je w dowolnym miejscu na tarasie.

article thumb3

Wybór promiennika podczerwieni – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie

Pierwszym niezwykle ważnym elementem jest kraj, z którego pochodzą promienniki. Na każdym kroku na klientów czekają pułapki i ważne, aby nie dać się w nie złapać. Jedną z takich pułapek jest kusząco niska cena promienników. Jednak takie urządzenia poza niską ceną nie mają nic więcej do zaoferowania. Ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia, podobnie sytuacja wygląda z mocą działania. Tanie promienniki często psują się już po kilku sesjach. Jak widać, nie warto oszczędzać na promiennikach – szczególnie, gdy zależy nam na solidnym urządzeniu, które posłuży przez kilka dobrych lat.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/