Uszczelnienia
Uszczelka bardzo często jest elementem maszyny, bez którego ta nie jest w stanie poprawnie funkcjonować. Uszczelnienia mają głównie za zadanie połączyć szczelnie dwie konkretne części maszyny w taki sposób, aby wszystko sprawnie funkcjonowało. Uszczelki zabezpieczają również konstrukcje przed wyciekiem cieczy roboczej. Dobrze dobrane i wysokiej jakości uszczelnienia to gwarancja bezawaryjnej i bezpiecznej pracy.

 

 

 

 

 

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że to słabej jakości i nieodpowiednio dobrane pod potrzeby maszyny uszczelnienia są powodem większości awarii.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z usterkami maszyn, warto postawić na fachowe doradztwo. Uszczelnienia to szeroka gama produktów wytwarzanych z różnorodnych materiałów o odmiennych właściwościach fizycznych. Aby dobrze dobrać uszczelnienie do miejsca przeznaczenia i urządzenia, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą wpływać na samą uszczelkę – dlatego potrzebna fachowa wiedza.

Jednym z materiałów stosowanych do produkcji uszczelnień jest Viton FPM FKM. Uszczelnienia z kauczuku fluorowego są niezwykle pożądane ze względu na doskonałe właściwości fizyczne. Uszczelki Viton to uniwersalność połączona z wysoką jakością.

vitonowe

Kauczuk fluorowy – co to takiego? Viton FKM FPM

Viton to dokładniej kauczuk fluorowy. Materiał ten znany jest również pod nazwami FPM oraz FKM. Wszystkie te nazwy określają jeden i ten sam materiał. Należy jednak zaznaczyć, że słowo Viton jest zastrzeżoną nazwą producenta dla tego konkretnego produktu.

Uszczelnienia vitonowe zawdzięczamy amerykańskiej firmie, która już niegdyś zasłynęła z takich wynalazków jak teflon czy kevlar. Viton FPM FKM to materiał o fenomenalnych właściwościach fizycznych, dzięki którym stał się nieodłącznym elementem wielu maszyn. Kauczuk fluorowy szczególnie chętnie stosowany jest przy różnego rodzaju substancjach chemicznych.

Uszczelnienia vitonowe

Uszczelnienia vitonowe – zalety FPM FKM Viton

Kauczuk fluorowy jest surowcem wyróżniającym się uniwersalnością. A wszystko to za sprawą fenomenalnych właściwości fizycznych Vitonu. Uszczelki na bazie kauczuku fluorowego wykorzystywane są w wielu branżach przemysłowych, np. w przemyśle spożywczym, chemicznym, budowlanym czy maszynowym. Dodatkowo Viton FKM FPM stosowany jest w lotnictwie, hutach czy na stoczniach.

Kauczuk fluorowy to materiał o znakomitej trwałości i wytrzymałości. Viton FKM FPM jest odporny na promieniowanie UV, ozon oraz wysokie temperatury. Viton jest też niewrażliwy na kwasy organiczne, ozon oraz węglowodory.

Warto również wspomnieć o niskim stopniu pęcznienia w oleju, którym charakteryzuje się FKM Viton. Cecha ta sprawia, że Viton z powodzeniem stosowany jest w maszynach budowlanych oraz wszystkich innych maszynach stosujących hydraulikę siłową. Głównymi mediami w hydraulice siłowej są płyny hydrauliczne HFD oraz oleje mineralne, dlatego Viton jest tutaj idealnym materiałem, gdyż jest on odporny na obie te substancje.

Uszczelki Viton za sprawą swoich właściwości fizycznych mogą być też stosowane przy różnego rodzaju smarach. Zaletą kauczuku fluorowego jest też to, że charakteryzuje się on niską przepuszczalnością gazu, dzięki czemu może być stosowany do uszczelnień opartych na takim medium.

Uszczelnienia na bazie kauczuku fluorowego znajdują zastosowanie również w branży chemicznej, a konkretniej w systemach kanalizacyjnych. Wysoka odporność na większość substancji chemicznych sprawia, że uszczelnienia z Vitonu doskonale sprawdzają się w tej branży.

Uszczelnienia vitonowe to też doskonała propozycja dla branży lakierniczej, gdyż Viton z powodzeniem sprawdzi się przy różnego rodzaju rozpuszczalnikach.

Natomiast należy pamiętać, że uszczelnienia z kauczuku fluorowego nie powinny być stosowane w miejscach, gdzie narażone będą na kontakt z płynami hamulcowymi.

Kauczuk fluorowy to surowiec wyróżniający się bardzo dobrymi właściwościami fizycznymi oraz uniwersalnym charakterem. Uszczelnienia techniczne z Vitonu to gwarancja najwyższej jakości!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton - Kedarix https://kedarix.com/