Spis treści

motocykle
Zakup nowego motocykla, prosto z salonu jest o wiele prostszy niż znalezienie idealnego egzemplarza na rynku wtórnym. Wystarczy wybrać wymarzony model i wyłożyć pieniądze. Nie trzeba martwić się zużyciem opon, sprawdzać stanu lakieru, silnika czy przeglądać bazę pojazdów skradzionych.

 

 

 

 

 

 

 

Ale taki komfort oznacza oczywiście wyższe koszty. Dobra wiadomość jest taka, że zakup używanego jednośladu wychodzi korzystnie finansowo, a jeśli poświęcisz trochę czasu na przeglądanie ofert, masz szansę znaleźć w pełni sprawny egzemplarz, który posłuży Ci jeszcze przez wiele lat. Jak się do tego zabrać? Czym się kierować przed zakupem i gdzie szukać ofert używanych motocykli?

 

Motocykle – co sprawdzić przed zakupem?

Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się motocykl? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które rozpoczynają swoją motocyklową przygodę. Na początek zastanów się, jakie masz potrzeby, czego oczekujesz od nowego jednośladu, gdzie planujesz jeździć, jaka pojemność silnika Cię zadowoli itd. Najlepiej, jeśli upatrzysz sobie kilka modeli i porównasz ich parametry oraz wartość motocykli.

Cena to element, który powie Ci wiele o stanie używanego pojazdu. Omijaj oferty, gdzie jest ona znacznie niższa od pozostałych, mimo że wydają się na pierwszy rzut oka kuszące. Może to oznaczać, że stan techniczny jest zły i po zakupie wyłożysz sporo pieniędzy, nim motocykl będzie nadawał się do jazdy po ulicach. 

Sprawdzaj też dokumenty pojazdu i nie kupuj, jeśli masz choćby cień podejrzeń, że może być on kradziony. Zawsze też spisuj umowę kupna-sprzedaży z poprzednim właścicielem. 

Przejrzałeś portale ogłoszeniowe i trafiłeś na kilka bardzo ciekawych ofert? Nim umówisz się na spotkanie, dopytaj telefonicznie lub online o jak najwięcej faktów, dokładne dane techniczne motocykla i jego stan. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić, czy anons był zgodny z rzeczywistością i czy warto jechać na odbiór. Jeśli umawiasz się na spotkania, a sam nie masz dużego doświadczenia, poproś o pomoc drugą osobę. Kogoś, kto świetnie zna się na motocyklach, sam jeździ od wielu lat i będzie dokładnie wiedział, na co zwrócić uwagę. Kiedy nie masz takiej możliwości, umów się na szybki przegląd motocykla w najbliższym warsztacie. Takie usługi są odpłatne, ale wizyta u mechanika pozwoli Ci ocenić, czy pojazd jest wart swojej ceny.

 

Używane motocykle na sprzedaż – gdzie szukać ogłoszeń?

Ogłoszenia "sprzedam motocykl" znajdziesz w wielu miejscach w sieci – na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, lokalnych tablicach ogłoszeń i w mediach społecznościowych. Warto wybierać strony popularne, umożliwiające wystawianie darmowych ogłoszeń. Osoba prywatna, która chce sprzedać swój jednoślad, raczej nie będzie skora dopłacać za samą możliwość publikacji anonsu, dlatego na bezpłatnych stronach znajdziesz najwięcej ofert. Kolejna ważna kwestia to bezpieczeństwo. Korzystaj ze stron, które mają certyfikat SSL (rozpoznasz je po symbolu kłódki obok adresu w przeglądarce i po https://) oraz jasny i niebudzący wątpliwości regulamin. 

Dla Twojej wygody szukaj lokalnie. Wyprawa na drugi koniec Polski, aby obejrzeć motocykle do sprzedania, podczas gdy nie masz żadnej pewności, że coś kupisz, może okazać się stratą czasu.

Jednym z miejsc w sieci, gdzie dodaje się darmowe ogłoszenia sprzedaży, jest witryna abc.pl. To ogólnopolski serwis, ale nastawiony na łączenie sprzedających i kupujących w danej okolicy. Na stronie jest zatem opcja filtrowania ofert wg lokalizacji. 

Używane motocykle na sprzedaż na abc.pl wyszukasz w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zajrzeć do kategorii Motoryzacja, a następnie kliknąć podkategorię Motocykle i skutery. Dzięki możliwości filtrowania szybko znajdziesz dokładnie to, czego szukasz. Możesz np. wybrać określony model, kolor, zaznaczyć zakres cenowy, rok produkcji czy pojemność silnika.

Podsumowując, zakup używanego motocykla to spore wyzwanie, ale na pewno warto je podjąć. Ułatwisz sobie zadanie, korzystając ze sprawdzonego portalu z ogłoszeniami i umawiając się ze sprzedającymi w Twojej okolicy.