Już po raz 62. jury międzynarodowej nagrody Red Dot przyznawanej przez Design Zentrum Nordrhein Westfalen w Essen wytypowało najlepsze rozwiązania z zakresu designu z całego świata. Spośród kilku tysięcy zgłoszeń nagrodę Best of the Best w kategorii Product Design 2017  otrzymał Stand Up, biurko Mikomax Smart Office.

 

Konkurs Red Dot corocznie wyróżnia produkty, które odznaczają się przełomowym wzornictwem i najlepszym wykonaniem, łączące nowatorskie rozwiązania z wysoką funkcjonalnością. Red Dot od 1955 roku spośród tysięcy zgłoszeń typuje wyróżniające się pod kątem designu projekty z całego świata. Nagroda przyznawana jest w trzech głównych kategoriach: Product Design, Communication Design oraz Design Concept. W ramach każdej z nich najlepszy projekt otrzymuje najwyższe wyróżnienie: Best of the Best.

- Nagroda Red Dot: Best of the Best dla biurka Stand Up jest dla nas bardzo ważnym wyróżnieniem i dowodem, że nasza wizja biura dostosowanego dla potrzeb pracownika jest słuszna. Proces projektowania mechanizmu wykorzystanego w przypadku nagrodzonego systemu był poparty badaniami i obserwacją potrzeb użytkowników. Przyglądając się trendom na rynku pracy zauważyliśmy lukę. Kwestie ergonomii od kilku lat stawiane są na pierwszym miejscu, jednak dostępne do tej pory projekty sit & stand nie były tak wygodne i funkcjonalne jak Stand Up. Wymagały podłączenia do elektryfikacji, zmiana wysokości blatu była czasochłonna, a projekty często nie wykorzystywały potencjału, jaki daje podniesienie blatu. Te wnioski doprowadziły nas do stworzenia podstawowej wersji Stand Up z opatentowaną przez nas manualną regulacją wysokości blatu, która osiągnęła duży sukces i cieszy się niesłabnącą popularnością. Dlaczego? Bo jest intuicyjna w obsłudze – bardzo łatwa, szybka i cicha. Wierzymy w funkcjonalność, co jest dominującą cechą Stand Up. Takiego projektu jeszcze nie było. Uważamy, że przestrzeń biurowa jest gotowa na świeży design. Dlatego zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy przy nowej odsłonie biurka Tomasza Augustyniaka. Chcemy wciąż udoskonalać nasze rozwiązania, a wsparcie ze strony polskich projektantów jest dla nas nieocenione. To właśnie symbioza między innowacyjnym mechanizmem zastosowanym w Stand Up, a unikalnym projektem Tomasza Augustyniaka została doceniona przez jury nagrody Red Dot - przekonuje Janusz Mikołajczyk, Prezes Zarządu Mikomax Smart Office.

Stand Up bazuje na opatentowanym manualnym systemie regulowania wysokości blatu, który umożliwia dynamiczną pracę w trybie sit & stand, z możliwością płynnego przechodzenia z jednej pozycji do drugiej bez przerywania realizowanych zadań. Dzięki temu wspomaga ergonomiczną i komfortową aktywność zawodową. Dodatkowo, częstsza zmiana pozycji zapobiega dolegliwościom związanym z wielogodzinnym bezruchem.

System nie tylko dba o zdrowie jego użytkowników, ale też umożliwia realizację szeregu aktywności, których tradycyjne biurko nie uwzględnia. Dzięki regulacji wysokości blatu daje możliwość zorganizowania nieformalnych stojących zebrań grup projektowych lub prezentacji bez przenoszenia pracy do sal konferencyjnych. Docenione przez Red Dot Award biurko to nowa odsłona projektu. Stand Up zyskał lekką i nowoczesną formę korespondującą z aktualnymi trendami. Zastosowanie drewnianej ramy to odpowiedź na odformalizowanie przestrzeni biurowej, która coraz częściej przypomina wystrój domu: jest przytulna i komfortowa. Laur od Red Dot to nie jest pierwsze wyróżnienie dla systemu Stand Up. W 2016 roku był nominowany do nagrody Archiproducts Design Award w trakcie renomowanych targów Orgatec w Kolonii, a w 2017 do TOP awards w ramach 9. edycji arena DESIGN w Poznaniu.

- Opatentowany przez Mikomax Smart Office mechanizm Stand Up sprawił, że projekt od początku miał innowacyjny wymiar. W przestrzeni każdego biura znacząco poprawia jakość pracy zespołu. Ideą jaka przyświecała stworzeniu biurek RAM, było dosłownie ujęcie w „ramy" blatów roboczych o zmiennej, regulowanej wysokości. Prostokątna rama może byś wykonana ze stali lub drewna i stanowić element ażurowy, lekki, otwarty nie ograniczając dopływu światła lub element pełny, zamknięty, wypełniony płaszczyzną, który mocno wydziela pojedyncze stanowiska pracy. Pojedyncza rama może być bokiem pojedynczego biurka lub przegrodą pomiędzy biurkami. Forma, w założeniu prostej ramy, ma być stylistycznie możliwie neutralna, aby mogła się dobrze wpisywać w różnorodną architekturę – przekonuje Tomasz Augustyniak, autor nowej odsłony Stand Up.

W jury Red Dot Award zasiania blisko 40 niezależnych specjalistów ze świata designu, wśród których znajdują się projektanci, profesorowie akademiccy czy dziennikarze branżowi. Nagrodzone projekty prezentowane będą w Red Dot Design Museum w budynku dawnej kopalni Zollverein w Essen, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uroczyste wręczenie tegorocznych Red Dot będzie miało miejsce 3 lipca 2017 roku w Essen Aalto Theatre w obecności około 1200 gości, w tym projektantów, dziennikarzy, ekonomistów i polityków. Przez kolejnych pięć tygodni w Red Dot Design Museum Essen, laureaci tegorocznej odsłony konkursu będą prezentowani na specjalnej wystawie „Design on Stage”, która jest  częścią największej na świecie wystawy poświęconej współczesnemu designowi.