Zmiany technologiczne powodują rewolucje na rynku. Dziś typowe internetowe darmowe spiny jest bardziej popularne niż kasyna naziemne. W przypadku podróży mamy do czynienia z tanimi liniami lotniczymi, które są bardziej atrakcyjne niż linie tradycyjne. W przypadku usług przewozowych w ostatnich latach ogromnym sukcesem cieszy się Uber czy Bolt. Można napisać, że wywróciły branżę taksówkową.

 

Czym jest Uber i Bolt

Uber to amerykańska firma założona w 2009 roku. Stworzył on aplikację mobilną, dzięki której możliwe jest zamawianie usług transportu samochodowego między pasażerem a kierowcą. Bolt znany kiedyś jako Taxify powstał w 2013 roku i działa na podobnej zasadzie. Firma ta z kolei ma charakter europejski, gdyż jej siedziba mieści się w Tallinie.

Uber już w 2012 roku zaczął testować w Chicago usługę, która pozwalała na korzystanie z platformy przez osoby niezatrudnione w firmie, jak i również nieposiadające licencji na przewozy. To właśnie wprowadziło sporą rewolucję na rynku. Dzięki temu dziś Uber dostępny jest w ponad 500 miastach i aglomeracjach na świecie, zaś Bolt wkroczył już do 40 państw, dzięki czemu także może pochwalić się sporym zasięgiem.

 

Jak działają przewoźnicy?

Każda zainteresowana osoba może już teraz pobrać Ubera lub Bolta na swój telefon. Weryfikacja konta odbywa się poprzez wysłanie kodu SMS na nasz numer telefonu. Podajemy w profilu niezbędne dane, jak i również musimy podpiąć do konta kartę płatniczą, z której to pobierane będą środki za nasze przejazdy. W naszym telefonie musi zostać załączony internet oraz geolokalizacja. Ustawiamy miejsce, w którym ma nas odebrać kierowca oraz wpisujemy docelowy adres. System powinien nam w ciągu kilku sekund pokazać, jakie są ceny za przejazdy. Zazwyczaj jest ich kilka, gdyż możemy wybrać 2, 3 rodzaje samochodów, przejazdów, wśród których dostępne są także premium z autami wyższej klasy. Jeśli decydujemy się na wybrany przejazd, to akceptujemy go, a system wyszukuje dla nas kierowcy. Po krótszym lub dłuższym czasie przydzielony zostanie nam kierowca. Poznamy jego imię, ocenę od pasażerów, markę samochodu i tablice rejestracyjne. Na mapie będziemy mogli obserwować jego drogę do nas, a w czasie samej podróży możemy sprawdzić, gdzie aktualnie jesteśmy. Na koniec możemy wystawić kierowcy od 1 do 5 gwiazdek za przejazd, a także dać napiwek.

 

Oszczędności dla pasażerów

Nie da się ukryć, że Uber i Bolt to dziś przede wszystkim oszczędności dla pasażerów. Kiedyś skazani byliśmy na znienawidzonych przez wielu wolnych taksówkarzy. Tacy wolni strzelcy znani byli z oszukiwania na taryfach, wyłączania taksometrów i do dziś słyszy się historie o naciąganych klientach. W przypadku wspomnianych dwóch przewoźników od początku wiemy, ile mniej więcej zapłacimy za przejazd. W czasie jazdy możemy także dodawać przystanki i zgarniać bez problemu znajomych czy zawieźć ich pod dom. Co prawda Uber i Bolt są niedostępne w wielu miastach, jednak w tych większych dają nam świetną alternatywę dla taksówek. W danym momencie możemy nawet sprawdzić, która z aplikacji zapewni nam niższą cenę - często stosują zniżki, kody promocyjne. Przejazdy zatem stały się tańsze, choć oczywiście algorytm systemów sprawia, że przy mniejszej liczbie kierowców i większym zapotrzebowaniu ceny automatycznie się podnoszą. Uber sprawił jednak, że dziś w dużych miastach dostępne są sieci i korporacje taksówkarskie, które działają na podobnych zasadach. Możemy poprzez ich strony czy aplikacje zamawiać przejazdy z niższych cenach niż w taxi z ulicy.