Spis treści

paper 3213924 1280
Robisz coś nowego i nietypowego? Jeżeli jesteś osobą ambitną, która lubi wkraczać na nieznane wody, warto opracować swój plan w odpowiedni sposób, aby zakończył się on sukcesem. Niezależnie od tego czy prowadzisz swoją firmę, a być może założyłeś start-up, efektowne i dobre zarządzanie zespołem jest integralną częścią produkcji i inwestycji. Warto więc poświęcić chwilę na początkowy etap Twojego planu, jakim jest zarządzanie projektem.

 

 

 

 

Zarządzanie projektami – czym jest? Upraszczając skomplikowaną definicję: jest to nic innego jak stworzenie planu, aby dotrzeć do swojego celu. Niezależnie od skali projektu, warto mieć do w rękawie, na wypadek niespodziewanych kłopotów czy zmian.

 

Dla kogo jest zarządzanie projektami?

Jak wspomnieliśmy na początku, zarządzanie projektami to plan działania. Sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które rozpoczynają nowe inwestycje z zewnętrznymi firmami i wypływają na nieznane wody. Jeżeli Twój projekt jest rozłożony w czasie, a Ty nie wykonujesz ciągle tych samych zadań, warto być przygotowanym na niespodziewane zwroty akcji, które z czasem zawsze się pojawiają.

 

Jak wygląda dobrze zaprojektowany projekt?

Na samym początku kiedy powstaje idea nowego projektu, robimy jego tzw. Kartę. Sprawdzamy na tym etapie czy ma on sens i czy przyniesie oczekiwane zyski. Ubieramy go wtedy w określone ramy, aby był gotowy do przedstawienia w formie pomysłu osobom trzecim.

Następnym krokiem jest właściwy plan Zarządzania Projektem. Na tym etapie rozdzielamy nasz projekt pomiędzy pracownikami, wyznaczamy metody działania w przypadku pojawienia się różnych okoliczności. Dobrze byłoby żeby oprócz terminu rozpoczęcia, zdecydować się na datę zakończenia i wykonać kosztorys. Im lepiej znany prawdopodobny koszt inwestycji, tym dokładniej możemy oszacować jaka ilość czasu będzie potrzebna.

Po wycenie kosztów zadbaj o zapewnienie zasobów swojemu zespołowi. Sprawdź czy masz wszystkie niezbędne rzeczy, aby osiągnąć swój cel. Jeżeli nie to poszukaj w okolicy wykonawców, którzy Ci pomogą.

 

Wdrożenie planu działania

Kiedy plan jest już gotowy można przystąpić do realizacji. Dzięki przygotowanej odpowiedniej strategii, jesteś teraz w stanie uniknąć błędów i niedociągnięć, a w przypadku ich pojawienia się, łatwiej odnajdziesz sposób na wyjście z problemów. Istniejące modele rozwiązywania sporów w projektach ułatwią Ci to, kiedy na samym początku jasno wyrazisz swoje cele i postawisz na jakość.

Kończąc daną inwestycję, warto pozwolić sobie na wyciągnięcie z niej wniosków. Zobacz co poszło idealnie, a nad czym możesz popracować przy kolejnym projekcje. Wiele firm niestety tego nie robi. Da to Tobie znaczną przewagę nad konkurencją.

Zarządzanie projektami – czym jest więc tak naprawdę? To Twoja prosta droga do celu. Jego założenie stawia na minimalizację ryzyka i kosztów. Warto poświęcić na to czas na samym początku. Nie jest to duża biurokracja, a ułatwienie Twojego biznesu i przyda się niezależnie od skali i ilości osób przy projekcie. A efekty docenisz na każdym etapie inwestycji.

Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center