2
Kadry i płace to zagadnienia, które dotyczą każdej firmy zatrudniającej choćby jednego pracownika. Aby poprawnie rozliczyć wynagrodzenia czy naliczyć składki dla ZUS, trzeba mieć określoną wiedzę i umiejętności praktyczne. Jeśli chcesz je zdobyć, dobrym rozwiązaniem będzie kurs kadrowo-płacowy. Zobacz, dla kogo jest to propozycja i czego można się nauczyć na takich zajęciach.

 

 

 

 

 

Kurs kadry i płace: dla kogo to rozwiązanie?

Szkolenie z kadr i płac to propozycja dla wielu grup osób – wbrew pozorom, nie tylko dla tych, którzy myślą o przebranżowieniu się i rozpoczęciu kariery w księgowości czy dziale HR. Dlaczego? Powód jest prosty: niemal każdy przedsiębiorca musi rozliczać sprawy pracownicze. Tymczasem brak dostatecznej wiedzy w tym zakresie może sporo kosztować – nawet, jeśli korzysta się z usług zewnętrznego księgowego.

Warto przy tym pokreślić, że kursy z kadr i płac to bardzo zróżnicowane szkolenia pod kątem zakresu tematycznego, jak również poziomu zaawansowania. W tym kontekście można śmiało powiedzieć, że na kurs kadrowo-płacowy mogą się zapisać:

 • początkujący przedsiębiorcy lub osoby planujące założyć własny biznes – dla nich odpowiednie będą przede wszystkim podstawowe szkolenia z zakresu kadr i płac, obejmujące kluczowe zagadnienia związane np. ze składowymi wynagrodzenia pracownika, rodzajami umów, jakie można zawrzeć z zatrudnionymi, zasadami zgłaszania pracowników do ZUS i ich wyrejestrowywania, a także obsługą oprogramowania niezbędnego do prowadzenia rozliczeń;

 • osoby chcące rozpocząć pracę w dziale kadrowo-płacowym w firmie lub w biurze księgowym – dla nich przeznaczone są szeroko zakrojone, trwające większą liczbę godzin kursy teoretyczno-praktyczne. Są one bardzo kompleksowo i przekrojowo przeprowadzają przez najważniejsze tematy z obszaru rozliczeń kadrowych i płacowych. Taki kurs z kadr i płac najczęściej kończy się uzyskaniem certyfikatu, który może być bardzo przydatnym elementem w CV, zwiększającym szanse na uzyskanie wymarzonej pracy lub awansu;

 • specjaliści w zakresie kadr i płac, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje – to osoby zatrudnione w biurach rachunkowych lub w działach HR, a także przedsiębiorcy, którzy już samodzielnie rozliczają się z ZUS i zarządzają tymi sprawami w firmie. Każda z tych grup może potrzebować dodatkowej wiedzy, której dostarczają szkolenia z kadr i płac. Chodzi zarówno o poszerzenie kompetencji, np. w zakresie rozliczania czasu pracy kierowców, jak również ich aktualizację w odniesieniu do zmian w prawie.

Jak zatem widać, możliwości jest bardzo wiele – trzeba tylko umiejętnie dobrać zakres i problematykę szkolenia do swoich oczekiwań.

 

Szkolenie – kadry i płace: co może się znaleźć w jego programie?

Kurs kadrowo-płacowy może mieć bardzo zróżnicowaną tematykę. Jeżeli jednak mowa o szkoleniu, które ma pozwolić objąć stanowisko w dziale kadr i płac, istnieje zestaw zagadnień, które muszą się na nim pojawić.

I tak, w zakresie spraw kadrowych, powinny zostać omówione np.:

 • zasady zawierania umów z pracownikami i zleceniobiorcami – wraz z omówieniem wymogów prawnych oraz warunków poszczególnych typów umów,

 • reguły przygotowywania umów – w tym to, jakie dane osobowe pracownika są niezbędne, aby ją zawrzeć,

 • kwestie związane z badaniami wstępnymi pracownika, szkoleniami BHP i innymi wymogami początkowymi, które trzeba spełnić przy zatrudnieniu,

 • zasady prowadzenia akt pracowniczych i wymogi formalne odnośnie do tej kwestii,

 • zasady zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia ZUS, a także jego ewentualnego wyrejestrowania i dokumentacji, jaka musi być przygotowana przy zwolnieniu.

W zakresie płacowym istotne są m.in.:

 • normy czasu pracy i zasady jego rozliczania,

 • obliczanie wymiaru czasu pracy, a także wymiaru urlopu,

 • zasady naliczania składek ZUS i samego wynagrodzenia netto oraz brutto,

 • zasady odprowadzania podatku przez pracodawcę,

 • kwestie związane ze zwolnieniami chorobowymi i zasadami wypłaty wynagrodzenia za ten okres,

 • zasady rozliczania czasu pracy w nadgodzinach oraz w nocy,

 • kwestie związane z ruchomym czasem pracy czy też – ostatnio bardzo istotne – z rozliczaniem pracy zdalnej,

 • zasady obsługi programu PŁATNIK, niezbędnego do komunikacji z ZUS.

Warto również poszukać kursu kadrowo-płacowego, który obejmuje zasady obsługi oprogramowania do prowadzenia rozliczeń w tym zakresie. Najczęściej ten punkt można znaleźć zarówno w programie szkoleń z kadr i płac prowadzonych zdalnie, jak i tych stacjonarnych.

Wybierz właściwy dla siebie kurs „kadry i płace”, aby świadomie prowadzić rozliczenia zatrudnienia pracowników lub zdobyć szansę na intratny awans zawodowy. Warto się o to postarać!