Blog poświęcony łożyskom
Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat łożysk, produkcji oraz mechaniki, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem najciekawszych publikacji. Znajdziesz tu podsumowanie najważniejszych poradników na temat łożysk odpowiednich do zanieczyszczonych środowisk, wskazówki na temat wyboru łożyska do piły taśmowej oraz opis produktów INA FAG.

 

 

 

 

 

 

Łożyska baryłkowe Super-TF firmy NSK

Artykuł opisujący łożyska do zanieczyszczonych środowisk produkcyjnych omawia znaczenie i zalety łożysk baryłkowych Super-TF firmy NSK, opracowanych specjalnie do użytku w zanieczyszczonych środowiskach produkcyjnych, takich jak zakłady stalowe. Cząsteczki metalu i inne zanieczyszczenia mogą znacząco wpływać na wydajność i trwałość tradycyjnych łożysk, co prowadzi do częstszych awarii i konieczności przeprowadzania wymiany części, a co za tym idzie nieplanowanych przestojów produkcyjnych oraz zwiększonych kosztów.

Łożyska Super-TF wyróżniają się innowacyjnym materiałem z wysokim poziomem szczątkowego austenitu, co pozwala im lepiej radzić sobie z ekstremalnymi obciążeniami i zapobiegać łuszczeniu się powierzchni. Dzięki swojej konstrukcji łożyska te są również bardziej odporne na korozję i efektywnie minimalizują wpływ zanieczyszczeń na ich wydajność.

Studium przypadku stalowni przedstawione w artykule pokazuje, jak zastosowanie łożysk Super-TF skutecznie zwiększyło ich żywotność z 3-4 miesięcy do 29-50 miesięcy. Dzięki temu przedsiębiorstwo było w stanie zmniejszyć częstotliwość konserwacji i wymiany łożysk, co przyczyniło się do znaczącego obniżenia kosztów oraz zwiększenia efektywności i rentowności operacji.

Jak widać, łożyska baryłkowe Super-TF NSK reprezentują nowatorskie rozwiązanie dla środowisk produkcyjnych z wysokim poziomem zanieczyszczeń. Ich zastosowanie oferuje znaczące korzyści ekonomiczne i operacyjne, podnosząc trwałość maszyn i minimalizując przestoje w produkcji. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji zachęcamy do zapoznania się z pełnym artykułem, który dostarcza obszernych informacji na temat specyfikacji i efektywności tych innowacyjnych łożysk w trudnych warunkach przemysłowych.

 

Dobór łożysk do piły taśmowej

W artykule Jakie łożyska do piły taśmowej? poruszona została kwestia wyboru odpowiednich łożysk dla pił taśmowych, ze szczególnym uwzględnieniem przypadku producenta materiałów izolacyjnych. Problem częstych uszkodzeń łożysk, z którym borykał się ten producent, został skutecznie rozwiązany dzięki współpracy z firmą NSK. Zastosowanie uszczelnionych łożysk kulkowych poprzecznych NSK przyniosło nie tylko poprawę wydajności linii produkcyjnej, ale także znaczące oszczędności finansowe.

Kluczowe wyzwanie polegało na częstych uszkodzeniach łożysk, które negatywnie wpływały na stabilność produkcji i generowały wysokie koszty konserwacji. Specjaliści NSK, po dokładnej analizie problemu, zidentyfikowali jako główną przyczynę uszkodzeń przenikanie zanieczyszczeń do łożysk.

Rozwiązaniem okazały się uszczelnione łożyska kulkowe poprzeczne z uszczelnieniem typu DDU, zapewniające ochronę przed zanieczyszczeniami i utrzymanie środka smarnego w idealnym stanie. Po wdrożeniu tych łożysk producent materiałów izolacyjnych zanotował znaczną redukcję przestojów i oszczędności wynoszące 648 880 euro rocznie.

To pokazuje, że wybór odpowiednich łożysk, dopasowanych do specyficznych warunków pracy, jest kluczowy dla efektywności i rentowności produkcji. Uszczelnione łożyska kulkowe poprzeczne NSK stanowią doskonały przykład innowacyjnego rozwiązania, które może znacząco wpłynąć na wydajność maszyn i przynieść wymierne korzyści finansowe. Aby dowiedzieć się więcej o szczegółach tego przypadku oraz innych rozwiązaniach łożyskowych, zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na stronie Hurtowni Sped.

Wysoka jakość łożysk INA FAG

Łożyska kulkowe INA FAG to popularne rozwiązania techniczne, cenione za atrakcyjną cenę, wysoką trwałość i długą żywotność. W artykule Łożyska kulkowe INA FAG – czym się wyróżniają? przedstawiono różnorodne modele łożysk kulkowych oferowane przez marki INA i FAG, wchodzące w skład grupy Schaeffler. Przedstawione produkty obejmują szeroką gamę konstrukcji łożysk, odpowiednich dla różnych zastosowań przemysłowych i maszynowych.

Łożyska kulkowe zwykłe INA FAG to proste w konstrukcji łożyska, dostępne w jedno- lub dwurzędowych wariantach, mogą być zamknięte (z uszczelnieniem) lub otwarte. Charakteryzują się niskim momentem tarcia, co czyni je idealnymi do zastosowań przy wysokich prędkościach. Są zdolne do przejmowania obciążeń promieniowych i osiowych w dwóch kierunkach, ale mają ograniczoną zdolność do wychyleń kątowych.
Łożyska kulkowe skośne, dostępne w jedno- i dwurzędowych wersjach, są przeznaczone do przenoszenia obciążeń poprzecznych i osiowych. Modele jednorzędowe są szczególnie skuteczne w przenoszeniu sił wzdłużnych. Wykazują one również pewną zdolność do kątowych wychyleń.

Łożyska czteropunktowe FAG skośne charakteryzują się wysoką nośnością i zdolnością do przenoszenia dużych sił wzdłużnych w obu kierunkach. Są to łożyska nierozłączne, zbudowane z masywnego pierścienia zewnętrznego i dzielonego pierścienia wewnętrznego. Idealne do zastosowań, gdzie występują znaczne obciążenia.

Łożyska wahliwe od FAG przeznaczone są do przenoszenia sił promieniowych i osiowych w obu kierunkach. Dopuszczają niewspółosiowość między pierścieniami, co pozwala korygować błędy montażowe oraz ugięcia wału.

Pełna treść artykułu stanowi cenne źródło informacji dla osób poszukujących optymalnych rozwiązań łożyskowych dla swoich maszyn. Dla uzyskania szczegółowych informacji na temat specyfikacji technicznych i zastosowań poszczególnych modeli łożysk zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu oraz katalogami producentów. W razie potrzeby można również skorzystać z pomocy doradców z Hurtowni Sped.