seniora
Wybór domu seniora do kwestia, której warto poświęcić trochę czasu. W końcu to w tym miejscu swój czas będzie spędzać bliska nam osoba. Większość ludzi nie wie, na co zwrócić uwagę podczas takich poszukiwań, co wynika po prostu z braku doświadczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czym różnią się od siebie domy opieki dla seniora?

Podstawowe różnice dotyczą zakresu opieki. W przypadku całodobowej opieki osób starszych senior wprowadza się do domu, przebywa tam przez całą dobę, co w praktyce sprowadza się do tego, że tam po prostu mieszka. Ośrodki mogą zapewniać również opiekę tymczasową. Taka opcja jest szczególnie przydatna dla tych osób, które czasowo nie są samodzielnie zaopiekować się seniorem i wiedzą, że po upłynięciu określonego czasu, ta sytuacja się zmieni.

 

Co jest ważne przy wyborze?

Jeśli wiemy już, z jakiego systemu opieki chcemy skorzystać, po "odsianiu" nieinteresujących nas placówek, zwróćmy uwagę na ofertę tych, które pozostały. Do najważniejszych spraw, których nie możemy pominąć, należą:

  • kompetencje opiekunów

Rzetelne ośrodki troszczą się o to, żeby wśród ich pracowników i pracowniczek można było znaleźć tylko profesjonalne osoby. Są to specjaliści, posiadający odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie w opiece nad seniorami. W wielu obiektach możemy spotkać się ze świetnie przeszkolonymi i przygotowanymi pielęgniarkami. Nie bójmy się pytać o to, kto dokładnie będzie zajmował się bliską nam osobą.

  • infrastruktura

Czy ośrodek posiada przynależny do niego teren zielony, w którym podopieczni mogą się zrelaksować? Czy budynek pozbawiony jest barier architektonicznych, utrudniających seniorowi poruszanie się po obiekcie? Jaki wystrój mają pomieszczenia i czy są wyposażone we wszystko to, co zwiększy komfort mieszkańców i mieszkanek? Przeważnie na stronach internetowych ośrodki bezpośrednio dzielą się tymi informacjami i przedstawiają opis wnętrz oraz zdjęcia. Warto będzie jednak odwiedzić dom osobiście i zweryfikować, czy wszystko pokrywa się z zapewnieniami.

  • kwestia zdrowia seniora

Należy również upewnić się, czy senior lub seniorka będą mieli dostęp do regularnej opieki zdrowotnej. Dobrze by było, żeby dom oferował konsultacje ze specjalistami. W niektórych miejscach, takich jak np. dom seniora Magnolia https://wdo-magnolia.pl, spotkamy się z dodatkowymi udogodnieniami, w postaci świetnie wyposażonej sali rehabilitacyjnej.