Psychoterapia online to nowoczesna forma oddziaływań psychologicznych, której cel jest taki sam jak w przypadku terapii stacjonarnej, czyli rozwiązanie problemów i trudności życiowych klientów. Wraz z postępem technologicznym, a także coraz większą samoświadomością, coraz więcej osób decyduje się na psychoterapię online.

 

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii online?

Każdy, kto szuka pomocy psychologicznej, może skorzystać ze zdalnej formy psychoterapii. Ma to szczególne znaczenie w okresie pandemii koronawirusa, gdy pojawiło się wiele ograniczeń, związanych z wychodzeniem z domów i przebywaniem w towarzystwie innych ludzi. Psychoterapia online sprawdzi się jednak także w innych sytuacjach, na przykład u osób mieszkających na wsiach i w małych miejscowościach, a także tych, którzy są zapracowani i trudno im wygospodarować czas w ciągu tygodnia. Zdalne sesje terapeutyczne sprawdzą się w przypadku różnych zaburzeń, na przykład depresji, obniżonej samooceny, nerwicy, fobii, zaburzeń lękowych, problemów osobistych i małżeńskich. Warto jednak pamiętać, że w nagłych sytuacjach, związanych z autoagresją lub myślami samobójczymi, konieczna jest wizyta stacjonarna i to nie tylko u psychologa, ale także psychiatry. 

Na wizytę z psychoterapeutą online można umówić się w poradni PsychoCare na stronie: https://cplwowska.pl/pomoc-psychologiczna-online/

Zalety psychoterapii online

Psychoterapia w formie zdalnej ma następujące zalety:

  • oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy do gabinetu lub poradni,
  • możliwość wyboru dowolnej pory na sesje terapeutyczne, na przykład późnym wieczorem po pracy,
  • z wizyty mogą skorzystać osoby niepełnosprawne, przewlekle chore lub mieszkające w małych miejscowościach,
  • większy komfort klienta, zmniejszenie lęku, co jest szczególnie ważne w przypadku osób z zaburzeniami takimi jak agorafobia,
  • możliwość szybkiego umówienia wizyty i skonsultowania swoich problemów. 

Warto pamiętać o tym, że internetowy kontakt z psychoterapeutą sprawia, że zmniejsza się liczba osób wykluczonych z pomocy psychologicznej, na przykład ze względu na chorobę lub niepełnosprawność. 

Efektywność zdalnej psychoterapii 

Skuteczność psychoterapii online została potwierdzona za pomocą licznych badań psychologicznych. Współczesne technologie umożliwiają szybki kontakt klienta z psychoterapeutą, a video czaty sprawiają, że można dostrzec komunikację niewerbalną drugiej osoby (na przykład mimikę, gesty), a także stale utrzymywać kontakt wzrokowy. Efektywność psychoterapii online nie różni się więc od stacjonarnej formy.